Highland Park 12 års Danefæ Single Cask Series 64,8%
1.294,75 kr.

Highland Park 12 års Danefæ Single Cask Series 64,8%
Denne historiske flaske Highland Park 12 års Danefæ bærer mindet om dansk håndværk. Jyske Lov fra 1241 beskriver at alle fundne underjordiske skatte af guld og sølv skal leveres til kongen. Idag ville de typisk blive overleveret til Nationalmuseet imod en findeløn.
Denne guldskat kan imidlertidigt blive din, og Highland Park har i dén grad overgået sig selv, da denne er aftappet på hidtil usete 64.8% – den ubestridt stærkeste Highland Park 12-års udgivelse fra 2020. På trods af dens høje procent er den nøjsomt balanceret i hænderne på de skotske mestre, og skattejægere kan forvente et stærkt og vedvarende indtryk af krydderier, frugt og urter. Dette er premium whisky der mindes den skandinaviske storhedstid.
Duft: Meget behagelig duft og dejlig sødme med noter af det frugtrige, men med overraskende noter af butterscotch – måske endda Orkney karamel fudge.
Smag: Varmende og behagelig i munden som efterlader en fuld smags oplevelse med dejlig rar følelse af røg, tropiske frugter som ananas og med en smuk snert af kokos.
Eftersmag: Lang med frugtrige noter og en fornemmelse af ristede nødder der blander sig med sødme med snert af honning og en anelse røg.
Whisky data:
Refill butt-puncheon
Fad nr. #648
Destilleret i 2006
Flasket i 2019
Alder: 12 års
Styrke: 64,8 %
Antal: 604 flasker
Om destilleriet:
Highland Park destilleriet, beliggende på den nordligste del af Orkneyøerne i Skotland, bærer stolt på sin arv og tilknytning til vikingernes historie og kultur. Disse øer, tidligere beboet af vikinger, har sat deres dybe spor i Highland Park’s identitet og produkter.
Historien begynder med vikingernes bosættelse på Orkneyøerne, hvilket senere førte til en overdragelse til Skotland som pant for en medgift. Denne historie og vikingernes påvirkning er stadig nærværende i området, og Highland Park dedikerer en række af deres whiskyer til de omrejsende vikingepionerer.
Destilleriet er unikt på flere måder. Det bruger tørv fra øen i whiskyproduktionen, hvilket giver deres whiskyer en karakteristisk aroma og smag, takket være øens barske natur og vindforhold. De nyder også fordel af Golfstrømmen, der sikrer en langsom og kontrolleret modning af deres whiskyer.
Highland Park’s historie kan spores tilbage til Magnus Eunson, en kirkemand og smugler, der destillerede spiritus ulovligt på det sted, hvor destilleriet nu står. Dette forbindes med vikingernes indflydelse, da Eunson også siges at have haft vikingeblod i sig. Han blev fanget i 1798 og tvunget til at betale skat, og han anses for destilleriets grundlægger.
I dag er Highland Park en del af Erdrington, et internationalt whiskyforetagende, og de er kendt for deres højkvalitets single malt whiskyer. Deres whiskyer varierer i alder og smagsprofil og inkluderer serier, der trækker inspiration fra vikingernes historie og mytologi.
Highland Park destilleriet er ikke blot en producent af whisky, men også en vogter af vikingernes arv. De gør brug af sin enestående placering og rige historie til at producere nogle af verdens mest anerkendte whiskyer. De hylder ikke kun deres egen historie, men også den historie, der er vævet ind i Orkneyøernes dna. En historie, der fortsætter med at forme deres unikke og værdifulde whiskyer.

Fri fragt* over 999 kr.
Hurtig problemfri levering

Sikker betaling! Samt betalingen hæves først når ordren er klar

Benytter i størst muligt omfang genbrugs fragtemballage

Gratis kundeklub med
Bonuspoint

Fysisk butik
Jernbanegade 23, 6580 Vamdrup
Kundeklub
Bliv gratis klubmedlem og optjen 5%* på dine ordrer hver gang du handler hos os.
Du får 5%* bonuspoint af din samlede ordre indsat på din konto. Disse bonuskroner kan du handle for på fremtidige ordrer.
1 Bonuspoint svare til 1 krone
Andre har også købt…
Med Plantation Guyana Vintage 2007 som den næste serie af fantas...
Fyldig og harmonisk smagsprofil med røg, tørrede frugter, nødd...
10 år gamle single malt, der blev destilleret med Bere byg fra O...
Intens sød sultana frugt med tobak og chokolade med vanilje fra ...
En dyb, kompleks smagsprofil med noter af bagte kirsebær, rigt m...
Serie af whiskyer fra Deerstalker, der på hver aftapning byder p...
Udvalgt fra en håndfuld fade hvert år, der har modnet i over 3 ...
X
Håndtering & Fragtpriser:
Vi afsender normalt din vare samme eller næstkommende hverdag, Vi sender en skriftlig ordrebekræftelse når din ordre er klar til forsendelse. Vi opkræver ikke betaling før varen er klat til forsendelse fra vores lager.
Fri Fragt ved køb over 999 kr.
Fragtpris 0 – 2 kg. = 45 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 2 – 5 kg. = 59 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 5 – 10 kg. = 79 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 10 – 15 kg. = 99 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 15 – 20 kg. = 129 kr. (Pakkeshop)
Ved ønske om hjemmelevering +25 kr. gældende for alle køb.
Ordrer leveres som udgangspunkt via GLS og kan følges i deres Track & Trace system. (Forsendelsensnummeret får du i din personlige ordrebekræftelse)
OBS: Hvis din ordre indeholder bestillingsvarer eller forsalgsvarer, vil varerne først blive afsendt, når vi kan foretage en samlet levering.
Shipping out of DK
We ship to all EU countries. Shipping prices will be individual from country to country and will be visible at checkout.
All price levels are divided into these weight classes:
0 – 5 kg.
5 – 9 kg.
9 – 15 kg.
15 – 20 kg.
Shipping out of the EU
If you want a package is to be shipped outside the EU, you must contact us – using the above contact form with the items you would like to buy.
For delivery out of the EU, be aware that you are liable yourself for all customs, taxation and duties that may be imposed by your country.