GlenDronach Cask Strength Batch 7 – 57.9%
899,75 kr.


GlenDronach Cask Strength Batch 7 – 57.9%
Denne Cask Strength aftapning er den syvende(Batch 7) i rækken fra GlenDronach. Den første kom på markedet helt tilbage i 2009. Whiskyen er en komposition af singlemalt fra både yngre og gamle Oloroso som PX Sherry fade.
Duft: Kirsebær, Sherry Brandy, chokolade, vilde figner og Highland karamel.
Smag: Fyldig med fløde agtig i flot harmoni med appelsin skal og brændte kastnajer.
Eftersmag: Slutter flot med toner af chokolade, blommer og valnødder.
“Silver Medal” ved San Francisco World Spirits Competition 2018.
Om Destilleriet:
Højlandsdestilleriet GlenDronach er et af Skotlands ældste; og det kan trække en spændende historisk linie til de allerførste licenser der blev udstedt til legal destillering i højlandet. Blandt stifterne af Glendronach var James Allardice, der var protegé af den adelsmand, der var direkte ansvarlig for lovgivningen i 1823. GlenDronach blev opbygget få år efter i 1825 lige uden for byen Huntly. Siden da har destilleriet været nedbrændt, skiftet ejere et utal af gange og kapaciteten er blevet udvidet. GlenDronach var blandt de sidste til at indstille gulvmaltningen og det var det allersidste skotske destilleri, der afskaffede den direkte opvarmning af kedlerne med kul.
GlenDronach var til gengæld blandt de allerførste destillerier til at markedsføre de fadtyper der blev anvendt til lagringen af whiskyen; ligesom destilleriet var blandt de første til at åbne dørene for offentligheden ved i 1973 at etablere et besøgscenter på destilleriets grund.
Selvom GlenDronach rent kvalitetsmæssigt er en af de store i den skotske whiskyindustri, er destilleriet rent kapacitetsmæssigt, blandt de mindste. Den maksimale årlige kapacitet ligger kun omkring 1,4 mill. liter.
GlenDronach – den sovende kæmpe
Kvalitetsmæssigt er GlenDronach en sovende kæmpe. De fleste whiskyfans er enige om, at en mere målrettet satsning fra de tidligere ejere, ville havde gjort GlenDronach til et af de bedst kendte destillerier i Skotland. I dag er GlenDroncah bedst kendt blandt whisky entusiaster verden over. Som i mange andre lignende situationer, havde de tidligere ejere aldrig de store visioner for destilleriet. Malten herfra var blot tænkt som halvfabrikata til ejernes blendede mærkevarer.
Med årtiers forsinkelse er tiden nu imidlertid inde til at GlenDronach indtager en position blandt de allerbedste og mest agtede Single Malts i Skotland. Den nuværende ejer – Billy Walker – har ikke kun overtaget et fantastisk veltrimmet – og i bedste forstand – et gammeldags, traditionelt og smukt produktionsudstyr, men yderligere et lager af gammel maltwhisky, der er helt unikt. I lagerbygningerne på GlenDronach ligger et utal af interessante fade. Sherry butts, sherry puncheons, hogsheads og quarter casks i massevis. Der er virkelig lagerpotentiale til mange spændende aftapninger i de kommende år.

Fri fragt* over 999 kr.
Hurtig problemfri levering

Sikker betaling! Samt betalingen hæves først når ordren er klar

Benytter i størst muligt omfang genbrugs fragtemballage

Gratis kundeklub med
Bonuspoint

Fysisk butik
Jernbanegade 23, 6580 Vamdrup
Kundeklub
Bliv gratis klubmedlem og optjen 5%* på dine ordrer hver gang du handler hos os.
Du får 5%* bonuspoint af din samlede ordre indsat på din konto. Disse bonuskroner kan du handle for på fremtidige ordrer.
1 Bonuspoint svare til 1 krone
Andre har også købt…
Bløde frugter fra frugthaven, kanel og lyng honning, med karamel...
Dette er en enestående Rioja-fadlagret whisky, der leverer en ek...
Springbank, Longrow og Hazelburn fra Springbank Distillery samt K...
Harmonisk blød afrundet smag fra Dos Maderas 5+3 med en anelse t...
Guyana rom byder på en fyldig rom i duft og smag. Dens røgede o...
X
Håndtering & Fragtpriser:
Vi afsender normalt din vare samme eller næstkommende hverdag, Vi sender en skriftlig ordrebekræftelse når din ordre er klar til forsendelse. Vi opkræver ikke betaling før varen er klat til forsendelse fra vores lager.
Fri Fragt ved køb over 999 kr.
Fragtpris 0 – 2 kg. = 45 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 2 – 5 kg. = 59 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 5 – 10 kg. = 79 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 10 – 15 kg. = 99 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 15 – 20 kg. = 129 kr. (Pakkeshop)
Ved ønske om hjemmelevering +25 kr. gældende for alle køb.
Ordrer leveres som udgangspunkt via GLS og kan følges i deres Track & Trace system. (Forsendelsensnummeret får du i din personlige ordrebekræftelse)
OBS: Hvis din ordre indeholder bestillingsvarer eller forsalgsvarer, vil varerne først blive afsendt, når vi kan foretage en samlet levering.
Shipping out of DK
We ship to all EU countries. Shipping prices will be individual from country to country and will be visible at checkout.
All price levels are divided into these weight classes:
0 – 5 kg.
5 – 9 kg.
9 – 15 kg.
15 – 20 kg.
Shipping out of the EU
If you want a package is to be shipped outside the EU, you must contact us – using the above contact form with the items you would like to buy.
For delivery out of the EU, be aware that you are liable yourself for all customs, taxation and duties that may be imposed by your country.