Cognac Maxime Trijol XO Selection 40 %
449,75 kr.
Ikke på lagerCognac Maxime Trijol XO på 40 %
Duft og smag: Mahogni farve med gyldne og kobberagtige reflekser sender lækre florale (iris, jasmin) og krydrede (hasselnød, trævanilje) noter op af glasset med smidighed og silkeagtigt og vellystig. De aromatiske noter er intense og runde (blomster, marmeladefrugt, udvikling af kvalitets racis smeltet træ). Meget flot ædelt produkt, forførende og rig på smag. Balanceret med en smuk aromatisk vedholdenhed.
Cognac Maxime Trijol XO Skal nydes efter et måltid ved 20°C, 25°C eller på is før et måltid.
Det var i 1859 i hjertet af Cognac-regionen, i Saint-Martial-sur-Né, at den første destillation fra Maxime Trijol-huset blev installeret. I dag rummer huset 22 til 25 hektoliter. Maxime Trijol-huset er kendetegnet ved at dyrke sine egne vinstokke udover arbejdet med destillation og lagring. Huset styrer således alle led i Cognac-produktionskæden: dyrkning af vinstokkene, destillation, lagring og aftapning.
En filosofi om fortræffelighed, der er gået i arv fra generation til generation.
I 1954 blev Maxime Trijol mægler i cognacvine og brandy. Det var i 1962, at han officielt blev professionel destilleri. I 1972 efterfulgte Jean-Jacques Trijol sin far. Med den samme passion og samme omhu som sine forfædre viderefører han en unik knowhow inden for fremstilling af exceptionelle produkter. I 2013 sluttede hans to døtre, Anne-Sophie og Pauline sig til ham i spidsen for deres ejendom og deres 22 stillbilleder.
En familiehistorie der harmonisk kombinerer tradition og modernitet gennem generationerne, for bæredygtigheden af et af de vigtigste Cognac-destillerier, som en uafhængig og familie virksomhed.
Trijol Family-vingården dækker de 2 mest prestigefyldte årgange af de 78.000 hektar Cognac-vinstokke: Grande og Petite Champagne. Den primære sort, der dyrkes, er Ugni-Blanc. Høsten begynder i slutningen af september, begyndelsen af oktober. Druerne presses umiddelbart efter høst. Den opnåede saft sættes straks til gæring. Presning og gæring kræver særlig opmærksomhed. Dette er to vigtige trin for den endelige kvalitet af Maxime Trijol brandy.
Efter en gæring på ca. 2 uger har de opnåede vine et indhold på omkring 9% vol. ved 10% vol. Syre og lavt alkohol indhold er vinene klar til destillation, som skal afsluttes den 31. marts for at kunne nyde godt af Cognac-appellationen. Tilsætning af svovldioxid er forbudt, surhedsgraden er den eneste faktor i konserveringen af vine.
Som sådan har Ugni-Blanc, en sen druesort, en høj naturlig syre, der er afgørende for elegancen og finessen af Cognac eaux-de-vie.
Fri fragt* over 999 kr.
Hurtig problemfri levering
Sikker betaling! Samt betalingen hæves først når ordren er klar
Benytter i størst muligt omfang genbrugs fragtemballage
Gratis kundeklub med
Bonuspoint
Fysisk butik
Jernbanegade 23, 6580 Vamdrup
Kundeklub
Bliv gratis klubmedlem og optjen 5%* på dine ordrer hver gang du handler hos os.
Du får 5%* bonuspoint af din samlede ordre indsat på din konto. Disse bonuskroner kan du handle for på fremtidige ordrer.
1 Bonuspoint svare til 1 krone
Andre har også købt…
Komplekse smagsnoter, der strækker sig fra friske jordbær og st...
Den varmende finish er lang med hjemmebag og smøragtige egetræs...
Tappet helt ekslusivt til det danske marked i et begrænset oplag...
Springbank, Longrow og Hazelburn fra Springbank Distillery samt K...
Ideel til at berige dine drinks eller kaffe med ekstra smagsnuanc...
Springbank 10 års er en klassiker i whiskyverdenen. Det lille de...
Oplevelse af honning og frugtkage der er i lækre vinter krydderi...
X
Håndtering & Fragtpriser:
Vi afsender normalt din vare samme eller næstkommende hverdag, Vi sender en skriftlig ordrebekræftelse når din ordre er klar til forsendelse. Vi opkræver ikke betaling før varen er klat til forsendelse fra vores lager.
Fri Fragt ved køb over 999 kr.
Fragtpris 0 – 2 kg. = 45 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 2 – 5 kg. = 59 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 5 – 10 kg. = 79 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 10 – 15 kg. = 99 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 15 – 20 kg. = 129 kr. (Pakkeshop)
Ved ønske om hjemmelevering +25 kr. gældende for alle køb.
Ordrer leveres som udgangspunkt via GLS og kan følges i deres Track & Trace system. (Forsendelsensnummeret får du i din personlige ordrebekræftelse)
OBS: Hvis din ordre indeholder bestillingsvarer eller forsalgsvarer, vil varerne først blive afsendt, når vi kan foretage en samlet levering.
Shipping out of DK
We ship to all EU countries. Shipping prices will be individual from country to country and will be visible at checkout.
All price levels are divided into these weight classes:
0 – 5 kg.
5 – 9 kg.
9 – 15 kg.
15 – 20 kg.
Shipping out of the EU
If you want a package is to be shipped outside the EU, you must contact us – using the above contact form with the items you would like to buy.
For delivery out of the EU, be aware that you are liable yourself for all customs, taxation and duties that may be imposed by your country.
Min Konto








