Churchill’s 10 års Tawny Port
219,75 kr.


Churchill’s 10 års Tawny Port
10 års Tawny Port fra Churchill’s, er frisk og liflig med murstensrød farve og en elegant, diskret og kompleks duft med tydelige noter af tørret frugt kombineret med hints af appelsinskræl. Fyldig i munden med enestående vinøsitet og friskhed, der giver en lang og vedholdende eftersmag.
Duft: Kompleks duft af tørrede frugter og røde kirsebær.
Smag: Kompleks med noter af tørrede frugter med antydninger af appelsinskal. Den fyldige smag giver en friskhed som slutter lang og vedholdende.
Består af et blend på druerne Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca og Tinto Cao.
Når de blender arbejder de med tid, træ og erfaring, for at finde en balance mellem alders koncentration og ungdommens friskhed. Denne Tawny er blevet lagret på krydrede egetræs fade i gennemsnit 10 år.
Om produventen:
Churchill’s er en familiedrevet virksomhed med beliggenhed i Vila Nova da Gaia og Douro-dalen. Dette firma blev skabt af lidenskab og mod, en usædvanlig blanding af gamle traditioner og ungdommelig vision. Johnny Graham grundlagde Churchill’s i en alder af 29 i 1981 med ønsket om at give den traditionelle portvin en mere personlig, tør stil med et frisk pust.
Hos Churchill’s hyldes det simple og ægte. Deres vine udstråler elegance og er kendetegnet ved en naturlig syre og friskhed. De er udelukkende fremstillet af druer af klasse A. Deres fokus er at producere vine til kommende generationer, ikke kun deres egen, samtidig med at de forpligter sig til at bevare planeten, så deres børnebørn en dag kan gøre det samme. Churchill’s har en langsigtet tilgang, og deres vine er skabt til lagring.
Bæredygtighed er i centrum for Churchill’s virksomhed på alle områder. De er stolte af at være en del af “Integrated Production Protocol,” en international certificering for bæredygtig landbrug. Hvert trin i processen er designet med henblik på at minimere spild og bruge genbrugsmaterialer. Alle druer til Churchill’s portvine høstes manuelt, sorteres to gange og trædes med fødderne i gamle tanke på Quinta da Gricha. Trædningen med fødderne sikrer en skånsom og grundig udtrækning af saft og skind uden at beskadige kernerne, hvilket maksimerer farve- og tanninudtræk samtidig med at de friske, naturlige smagsnuancer og aromaer bevares til fulde.

Fri fragt* over 999 kr.
Hurtig problemfri levering

Sikker betaling! Samt betalingen hæves først når ordren er klar

Benytter i størst muligt omfang genbrugs fragtemballage

Gratis kundeklub med
Bonuspoint

Fysisk butik
Jernbanegade 23, 6580 Vamdrup
Kundeklub
Bliv gratis klubmedlem og optjen 5%* på dine ordrer hver gang du handler hos os.
Du får 5%* bonuspoint af din samlede ordre indsat på din konto. Disse bonuskroner kan du handle for på fremtidige ordrer.
1 Bonuspoint svare til 1 krone
Andre har også købt…
En unik smagsoplevelse med silkeblød elegance og dyb kompleksite...
Elegant og frisk med moden frugt og blomstrede undertoner.
-
- VinAvisen(2024)
- 91/100 point
- SpritNyt(2024)
Nit del Foc Cava Brut Organic – Økologisk Spansk Mousserende V...
- 90/100 point
- Wine Enthustiast
Blød og lækker Lalande de Pomerol med en varm og imødekommen...
Delikat aroma af æbleblomst og citrus
Intens duft af rosiner, tørrede frugter og kanel, kombineret med...
-
- VinAvisen(2022)
2009 er velstruktureret og lækker med fylde og struktur og god l...
- 97/100 point
- PARKER
X
Håndtering & Fragtpriser:
Vi afsender normalt din vare samme eller næstkommende hverdag, Vi sender en skriftlig ordrebekræftelse når din ordre er klar til forsendelse. Vi opkræver ikke betaling før varen er klat til forsendelse fra vores lager.
Fri Fragt ved køb over 999 kr.
Fragtpris 0 – 2 kg. = 45 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 2 – 5 kg. = 59 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 5 – 10 kg. = 79 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 10 – 15 kg. = 99 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 15 – 20 kg. = 129 kr. (Pakkeshop)
Ved ønske om hjemmelevering +25 kr. gældende for alle køb.
Ordrer leveres som udgangspunkt via GLS og kan følges i deres Track & Trace system. (Forsendelsensnummeret får du i din personlige ordrebekræftelse)
OBS: Hvis din ordre indeholder bestillingsvarer eller forsalgsvarer, vil varerne først blive afsendt, når vi kan foretage en samlet levering.
Shipping out of DK
We ship to all EU countries. Shipping prices will be individual from country to country and will be visible at checkout.
All price levels are divided into these weight classes:
0 – 5 kg.
5 – 9 kg.
9 – 15 kg.
15 – 20 kg.
Shipping out of the EU
If you want a package is to be shipped outside the EU, you must contact us – using the above contact form with the items you would like to buy.
For delivery out of the EU, be aware that you are liable yourself for all customs, taxation and duties that may be imposed by your country.