Chateau Grand-Puy-Lacoste Pauillac (2014)
599,75 kr.
Ikke på lagerChateau Grand-Puy-Lacoste Pauillac 2014
Chateau Grand-Puy-Lacoste Pauillac 2014 er lækre karakter en klassisk Pauillac. Vin der vil have fuld opmærksomhed og kræver tålmodighed. Når den kommer på bordet, den skal den have tid til at åbne sig. 2014 er blandingen for Grand Puy Lacoste med en stor andel af Cabernet Sauvignon med 82 %, der viser alt sin charme og egenskaber med druen.
Duft: Modne og koncentrerede sorte frugter af solbær og blåbærmed let krydret pebret noter.
Smag: Første indtryk er tæthed med stor præcision der fortsætter med modne tanniner i kraftfuld og elegant stil med lækre frugter. Balancer med en lang finish med intens note af kakao.
Høst data: Druerne er høstet fra 25 september til 9 oktober 2014. Blanding er 82 % Cabernet Sauvignon og 18 % Merlot.
Slottet:
En familie saga der går helt tilbage til1500 tallet. Helt frem til 1920 var slottet i den samme familie eje. Gået fra generation til generation. I 1980 blev slottet købt af Borie familien, der stadig bor og lever på ejendommen. Et af de ældste godser i Medoc.
Vingården har et samlet areal på 90 hektar rundt om slottet med en gennemsnits alder på vinstokkene på 38 år gamle.
Navnet Grand-Puy er nævnt i dokumenter fra middelalderen, kommer fra det gamle udtryk “puy” som betyder bakke eller højde. Tro mod sit navn ligger vingården på fremspring med et terroir, der ligner det fra Medocs første vækster.
Francois-Xavier Borie har siden 1978 ledet vingården og arbejdet på at genoprette dens herligheder og forblive tro mod dens ånd. Han har brugt og draget fordel af de erfaringer, han har fået ved at arbejde ved siden af sin far Jean-Eugene. Det har krævet beslutsomhed, flittighed og ekspertise af få hævet Grand-Puy-Lacoste til niveauet af en stor Pauillac og at bevarer denne status. Francois-Xavier bor stadig på slottet sammen med sin kone Marie-Helene. På grunden præsenterer der 3 statuer af Traner deres 3 børn. Den næste generation der skal styre slottet. Disse fugle vender mod horisonten, et symbol på fremtiden og ejendommens tidløshed. Dette symbol er afspejlet i kælderen med statuerne af de tre vogtere.
Fri fragt* over 999 kr.
Hurtig problemfri levering
Sikker betaling! Samt betalingen hæves først når ordren er klar
Benytter i størst muligt omfang genbrugs fragtemballage
Gratis kundeklub med
Bonuspoint
Fysisk butik
Jernbanegade 23, 6580 Vamdrup
Kundeklub
Bliv gratis klubmedlem og optjen 5%* på dine ordrer hver gang du handler hos os.
Du får 5%* bonuspoint af din samlede ordre indsat på din konto. Disse bonuskroner kan du handle for på fremtidige ordrer.
1 Bonuspoint svare til 1 krone
Andre har også købt…
Smuk rubinfarve, rig og kompleks med aroma fra frugt og chokolade...
- 91/100 point
- Decanter
- 90/100 point
- Wine Enthusiast
Dyb rød farve, ledsaget af en fyldig og karakteristisk duft, ber...
- 95 point
- Luca Maroni
Kræver mere end et glas når først man har fået den åbnet. He...
Skøn og forfriskende hvidvin med flot klar farve, delikat og fri...
Granatæblerød farve i glasset og med lækre aroma af blommer og...
- 95/100 point
- WineWherEver
- 95/100 point
- Mad&Monopolet
Indbydende og fuld af mørk frugt, hvor modne blommer og saftige ...
-
- AltOmVin(2022)
- 🏆 93/100 point
- Luca Maroni
X
Håndtering & Fragtpriser:
Vi afsender normalt din vare samme eller næstkommende hverdag, Vi sender en skriftlig ordrebekræftelse når din ordre er klar til forsendelse. Vi opkræver ikke betaling før varen er klat til forsendelse fra vores lager.
Fri Fragt ved køb over 999 kr.
Fragtpris 0 – 2 kg. = 45 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 2 – 5 kg. = 59 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 5 – 10 kg. = 79 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 10 – 15 kg. = 99 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 15 – 20 kg. = 129 kr. (Pakkeshop)
Ved ønske om hjemmelevering +25 kr. gældende for alle køb.
Ordrer leveres som udgangspunkt via GLS og kan følges i deres Track & Trace system. (Forsendelsensnummeret får du i din personlige ordrebekræftelse)
OBS: Hvis din ordre indeholder bestillingsvarer eller forsalgsvarer, vil varerne først blive afsendt, når vi kan foretage en samlet levering.
Shipping out of DK
We ship to all EU countries. Shipping prices will be individual from country to country and will be visible at checkout.
All price levels are divided into these weight classes:
0 – 5 kg.
5 – 9 kg.
9 – 15 kg.
15 – 20 kg.
Shipping out of the EU
If you want a package is to be shipped outside the EU, you must contact us – using the above contact form with the items you would like to buy.
For delivery out of the EU, be aware that you are liable yourself for all customs, taxation and duties that may be imposed by your country.
Min Konto








