Nicolas Feuillatte Reserve Exclusive Demi Sec Champagne
399,75 kr.
På lager i butik - Click and collect (Klar inden for 1 time)
Champagne Demi Sec Reserve Exclusive Nicolas Feuillatte
Champagne Demi Sec er frisk med fine bobler som nydes og står godt til desserter.
Duft: Delikate noter med sødme fulde blomster og frugter i balance mellem friske og kandiserede frugter som fersken og abrikoser.
Smag: Rund og afstemt med fine bobler i frisk sødmefuld smag hvor ferskner og abrikoser blander sig med vanilje.
Server til: Chokolade, desserter, ost, velkomst, Asiatisk mad og tapas.
Champagne Demi Sec med etiketten som bærer et kompas, det universelle symbol for at rejse, udforske og opleve.
Vinifikation: Méthode Champenoise. og lagret mindst 2 år.
Nicolas Feuillatte:
Monsieur Nicolas Feuillatte blev født i en familie, der levede af importforretninger, så det var oplagt at følge i det spor. Men inden da meldte han sig til den franske hær og gjorde en modig indsats under 2. Verdenskrig. Han vendte uskadt hjem og som 21-årig. I starten af 1950’erne emigrerede han til USA, i første omgang som kaffeimportør. Han havde et naturlig talent for handel. Han havde fået en stor venneskare i det internationale jetset i New York, da et helt nyt kapitel i hans liv startede. Faderen døde og efterlod ham en vingård i Bouleuse i Champagne. Den Champagne-glade Nicolas satte sig for selv at blive Champagne-producent. Faderen havde blot mere beskedent leveret sine druer til de store champagnehuse. Nicolas’ første Champagne blev døbt ”Réserve Particulière” i 1978. Som navnet antyder, var den reserveret kun til vennerne, der på det tidspunkt omfattede en del af New Yorks celebre skuespillerinder, som blev fremragende ambassadører for Nicolas Feuillatte.
Champagne distriktet:
Champagne er Frankrigs nordligste vinområde. Vine herfra aldrig bliver alkoholtunge, men derimod præget af syrlighed og mineralitet. Området er berømt og kendt verden over for deres Champagner men der laves hvidvine. Champagnemarkerne dækker et område på 35.000 ha, hvoraf de 30.500 er beplantede. Hovedstæderne er Reims, Epernay og nabobyen Ay og druerne til og i Champagne er hovedsalig Pinot Noir, Pinot Meunier og Chardonnay.
Fri fragt* over 999 kr.
Hurtig problemfri levering
Sikker betaling! Samt betalingen hæves først når ordren er klar
Benytter i størst muligt omfang genbrugs fragtemballage
Gratis kundeklub med
Bonuspoint
Fysisk butik
Jernbanegade 23, 6580 Vamdrup
Kundeklub
Bliv gratis klubmedlem og optjen 5%* på dine ordrer hver gang du handler hos os.
Du får 5%* bonuspoint af din samlede ordre indsat på din konto. Disse bonuskroner kan du handle for på fremtidige ordrer.
1 Bonuspoint svare til 1 krone
Andre har også købt…
Fyldig og cremet chardonnay med en flot balance mellem syre og s...
-
- VinAvisen(2022)
Saftig og fuldendt Tempranillo - Graciano vin fra Rioja med modne...
-
- VinAvisen(2024)
-
- FlaskeHalsen
Spændende hvidvin der er frisk og fyldig med aromaer af citrus b...
Intens og frisk hvidvin med et lækkert eksotisk præg og en flot...
-
- VinAvisen(2022)
-
- AltOmVin(2021)
Vidunderlige Petalo Moscato Spumante Dolce fra Bottega er produce...
Dejlig let og frisk med stor bouquet af aromatiske urter og rød ...
Lækker dessert vin Pedro Ximenez Alvear med rosiner, dadler og m...
X
Vi afsender normalt din vare samme eller næstkommende hverdag, Vi sender en skriftlig ordrebekræftelse når din ordre er klar til forsendelse. Vi opkræver ikke betaling før varen er klat tl forsendelse fra vores lager.
Fri Fragt ved køb over 999 kr.
Fragtpris 0 – 4 kg. = 45 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 4 – 9 kg. = 79 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 9 – 19 kg. = 139 (Pakkeshop)
Ved ønske om hjemmelevering +19 kr. gældende for alle køb.
Ordrer leveres som udgangspunkt via PostNord og kan følges i deres Track & Trace system. (Forsendelsensnummeret får du i din personlige ordrebekræftelse)
Hvis din ordre indeholder bestillingsvarer eller forsalgsvarer, vil varerne dog først blive afsendt, når vi kan foretage en samlet levering.
Shipping out of DK
We ship to most of the EU at a general price of DKK 300 for up to 15 kilos per order.
Shipping out of the EU
If you want a package is to be shipped outside the EU, you must contact us – using the above contact form with the items you would like to buy.
For delivery out of the EU: be aware that you are liable yourself for all customs, taxation and duties that may be imposed by your country.