Barolo Tenuta Rocca DOCG (2013)
349,75 kr.
Ikke på lagerBarolo Tenuta Rocca DOCG
Barolo Tenuta Rocca er en klassisk Barolo-vin, der er robust med perfekt afstemte tanniner. Den er meget intens med mørke bær og krydderier, sammen med den tørhed, der er kendetegnende for Barolo.
Duft og Smag: Den har en ret intens og vedvarende aroma med nuancer af violer, kirsebær, kanel, nelliker, vanilje og læder. Vinen er tør, varm og robust med afstemte tanniner og har en god balance med en vedvarende eftersmag.
Server til: Den passer godt til kraftige retter med krydderier og masser af tilbehør såsom grydestegt oksesteg, fjervildt og en god bøf.
Barolo Tenuta Rocca er fremstillet af Nebbiolo-druer fra familiens marker, der ligger perfekt placeret mod sydvest på de stejle skråninger nedenfor vingården. Vinifikationen følger den traditionelle metode og lagres i minimum to år på fad, inden den tappes på flaske. Efterfølgende lagres vinen i endnu et år, før den forlader kælderen. Det er en robust Barolo af den gammeldags kaliber, som nemt kan gemmes i kælderen i op til tyve år fra høståret.
Om Vinhuset
Piemonte er en af de mest velrespekterede vinregioner i Italien, takket være Nebbiolo-druen, der trives her og er kendt fra blandt andet Barolo og Barbaresco. I hjertet af Langhe-distriktet i Monforte d’Alba finder man Tenuta Rocca, en familieejet vingård med kun 15 hektar vinmarker.
Brødrene Bruno og Gianni overtog familiens vingård i 1986 og indledte en omfattende modernisering og renovering af både vinmarkerne og selve vingården og kælderen. Siden 2011 har Gianni og hans søn, Andrea, der er uddannet ønolog, stået for vingårdens drift. Vingården, der stammer fra det 18. århundrede, er blevet restaureret til sin oprindelige pragt efter en omhyggelig renovering. Den moderne vinkælder med underjordiske rum er blevet opført for at sikre den optimale udvikling og lagring af vinene.
For at sikre vingårdens vedvarende udvikling og for at kunne konkurrere på den højeste kvalitet har Tenuta Rocca valgt at samarbejde med nogle af Italiens mest anerkendte vinkonsulenter, nemlig agronomen Gian Piero Romana og top-ønologen Piero Ballario.
Fri fragt* over 999 kr.
Hurtig problemfri levering
Sikker betaling! Samt betalingen hæves først når ordren er klar
Benytter i størst muligt omfang genbrugs fragtemballage
Gratis kundeklub med
Bonuspoint
Fysisk butik
Jernbanegade 23, 6580 Vamdrup
Kundeklub
Bliv gratis klubmedlem og optjen 5%* på dine ordrer hver gang du handler hos os.
Du får 5%* bonuspoint af din samlede ordre indsat på din konto. Disse bonuskroner kan du handle for på fremtidige ordrer.
1 Bonuspoint svare til 1 krone
Andre har også købt…
Denne Sauternes Carmes de Rieussec er funklende klar i glasset me...
Elegant og velstruktureret med en rig, sødmefuld frugtprofil. Sm...
- 98/100 point
- Wine Spectator
- 96/100 point
- Decanter
Smagen er præget af moden sort frugt med en frisk undertone af e...
Indholdet er top med god friskhed og intensitet lavet på 55 % Pi...
Enkeltmarks-Barolo fra Tenuta Rocca lækker vin der er varmende o...
Frisk og frugtrig hvor blomster og krydderurter smages i lækker ...
-
- VinAvisen(2022)
- 🏆92/100 point
- Flaskehalsen(2021)
Dalva Golden White Colheita 1989 Dalva Golden White Colheita 1989...
X
Håndtering & Fragtpriser:
Vi afsender normalt din vare samme eller næstkommende hverdag, Vi sender en skriftlig ordrebekræftelse når din ordre er klar til forsendelse. Vi opkræver ikke betaling før varen er klat til forsendelse fra vores lager.
Fri Fragt ved køb over 999 kr.
Fragtpris 0 – 2 kg. = 45 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 2 – 5 kg. = 59 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 5 – 10 kg. = 79 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 10 – 15 kg. = 99 kr. (Pakkeshop)
Fragtpris 15 – 20 kg. = 129 kr. (Pakkeshop)
Ved ønske om hjemmelevering +25 kr. gældende for alle køb.
Ordrer leveres som udgangspunkt via GLS og kan følges i deres Track & Trace system. (Forsendelsensnummeret får du i din personlige ordrebekræftelse)
OBS: Hvis din ordre indeholder bestillingsvarer eller forsalgsvarer, vil varerne først blive afsendt, når vi kan foretage en samlet levering.
Shipping out of DK
We ship to all EU countries. Shipping prices will be individual from country to country and will be visible at checkout.
All price levels are divided into these weight classes:
0 – 5 kg.
5 – 9 kg.
9 – 15 kg.
15 – 20 kg.
Shipping out of the EU
If you want a package is to be shipped outside the EU, you must contact us – using the above contact form with the items you would like to buy.
For delivery out of the EU, be aware that you are liable yourself for all customs, taxation and duties that may be imposed by your country.
Min Konto







